Categories
Quick Find
product name, model no keywords.
Advanced Search
Manufacturers
What's New? more
RCGEEK DJI Mavic Air 2 Multi-Batteries Charger [ USB(2A) ]
Reviews more
Write ReviewWrite a review on this product!
Information
» About RC711
» Shipping & Returns
» Mail Tracking
» Privacy Notice
» Conditions of Use
» Contact Us
» Promotions/Events
» Wholesalers/Resellers
» Testimonials
Scorpion SII-2208-1280KV (V2) Brushless Outrunner Motor
[S-SII-2208-1280KV-2]
Model No.: S-SII-2208-1280KV-2
Availability: This product is currently SOLD OUT
Reviews
Order quantity:
Out of Stock
NewScorpion SII-2208-1280KV (V2) Brushless Outrunner Motor
Scorpion Competition Series Brushless Motors are built from the best materials available, and are designed to provide both quality and performance at an affordable price. The new SII-22 series motors are an updated and improved version of the popular S22 motors that have been so successful. Scorpion starts with high quality aluminum alloy parts that are produced on the latest CNC milling machines. These parts are then gold Electro-Plated to provide a beautiful, long-lasting finish. The stators are made with 0.2mm laminations to give maximum efficiency, and minimum Eddy current losses. The stators are epoxy coated to prevent shorts, and are wound with wire that is rated at 180 degrees C (356 F). The magnets used in Scorpion Motors are custom manufactured to be able to withstand temperatures of up to 200 degrees C (392 F).
All Scorpion 22mm motors come with 3.5mm male Bullet style connectors already attached, and include a complete hardware package that contains the following: 3 matching female Bullet connectors for your speed controller, a cross style back plate mount with 4 screws, and a threaded shaft prop adapter.
Specifications
Stator Diameter 22.0 mm (0.87 in)
Stator Thickness 8.0 mm (0.32 in)
No. of Stator Arms 12
Magnet Poles 14
Motor Wind 26 Turn Delta
Motor Wire 4-Strand 0.19mm
Motor Kv 1280 RPM / Volt
No-Load Current (Io/10V) 0.47 Amps
Motor Resistance (Rm) 0.15 Ohms
Max Continuous Current 14 Amps
Max Continuous Power 150 Watts
Weight 45.0 Grams (1.59 oz)
Outside Diameter 27.9 mm (1.13 in)
Shaft Diameter 2.98 mm (0.12 in)
Body Length 26.0 mm (1.02 in)
Overall Shaft Length 45.0 mm (1.77 in)
Max Lipo Cell 3s
Motor Timing 5deg
Drive Frequency 8kHz
View Scorpion SII-2208-1280KV (V2) Full Dimension
Included in the Box
1 x Scorpion SII-2208-1280KV Motor
1 x Scorpion 22mm Cross Mount
1 x Scorpion 3mm Threaded Prop Adapter