  RC711.com » Motors & Pinions » Scorpion Motors » S-HK-4015-1450KV   Track Your Parcel | Need Help?
Categories
Quick Find
product name, model no keywords.
Advanced Search
Manufacturers
What's New? more
DJI Phantom 4 Pro - 9450S Quick-release Propellers Plates (2CCW & 2CW)
Reviews more
Write ReviewWrite a review on this product!
Information
» About RC711
» Shipping & Returns
» Mail Tracking
» Privacy Notice
» Conditions of Use
» Contact Us
» Promotions/Events
» Wholesalers/Resellers
» Testimonials
Scorpion HK-4015-1450KV Brushless Outrunner Motor for 500-class
[S-HK-4015-1450KV]
Model No.: S-HK-4015-1450KV
Availability: This product is currently SOLD OUT
Reviews
Order quantity:
Out of Stock
NewScorpion HK-4015-1450KV Brushless Outrunner Motor
for Align T-Rex 500 and other 500-class EP helicopters
Ideal Upgrade for Align T-Rex 500! Higher Efficiency, Less Heat, More Power!
The Scorpion HK-4015-1450KV motors have been developed for the 500 class electric helicopters with 425 to 450mm blade for 6s Lipo setup. These motors are designed to provide all the power that you can use, while still maintaining excellent efficiency and cool running characteristics.
Scorpion HK Series Brushless Motors are built from the best materials available, and are designed to provide both quality and performance at an affordable price. Scorpion starts with high quality aluminum alloy parts that are produced on the latest CNC milling machines. These parts are then gold anodized to provide a beautiful, long-lasting finish. The stators are made with 0.2mm laminations to give maximum efficiency, and minimum Eddy current losses. The stators are epoxy coated to prevent shorts, and are wound with wire that is rated at 180 degrees C (356 F). The magnets used in Scorpion Motors are rated for operation at 200 degrees C (392 F), making a motor that is virtually impossible to burn up in normal use.
All Scorpion HK-4015 series motors come with 4mm male Bullet style connectors already attached, and include a hardware package that contains 3 matching female Bullet connectors for your speed controller with matching heat shrink tubing. For maximum strength, the Scorpion HK-4015 series motors feature an 6mm motor shaft that is ground down to a 5mm diameter at the output end to fit standard size pinion gears. Since the HK series motors are primarily designed for Helicopter and Ducted Fan use, they do not include a prop adapter. If you intend on running a prop on this motor, you will need to purchase a prop adapter for a 5mm shaft.
Specifications
Stator Diameter 40 mm (1.56 in)
Stator Thickness 15 mm (0.59 in)
No. of Stator Arms 12
Magnet Poles 8
Motor Wind 8 Turn Delta
Motor Wire 23-Strand 0.29mm
Motor Kv 1450Kv RPM / Volt
No-Load Current (IO/10v) 3.16 Amps
Motor Resistance (Rm) 0.009 Ohms
Max Continuous Current 80 Amps
Max Continuous Power 1770 Watts
Weight 244 Grams (8.61 oz)
Outside Diameter 48.9 mm (1.9 in)
Shaft Diameter 4.98 mm (0.19 in)
Body Length 41.5 mm (1.63 in)
Overall Shaft Length 73.7 mm (2.9 in)
Max Lipo Cell 6s
Motor Timing 5deg
Drive Frequency 8kHz