Align 35A Brushless ESC(Governer Mode) RCE-BL35P
[ALI-HES35P01]
Model No.: ALI-HES35P01
Availability: This product is currently SOLD OUT
Reviews
Order quantity:
Out of Stock
Align 35A Brushless ESC(Governer Mode) RCE-BL35P (Discount Bulk Pack)
Features:
●BEC output voltage(5~6V) to show great performance on the torque & speed of servo.
●Three programmable throttle speed settings to support quick throttle response.
●Govener Mode(governor speed controller、slow down system).
●Small and compact PCB design for ease of installation.
●Large heatsink for great thermal performance.
●High compatibility to work with 98% brushless motors in the market.
●Ultra smooth motor start design to run with all kinds of brushless motors.
●The power inlet adapts Japanese made "Low ESR" capacitor in order to provide stable power source.
●Users can use the transmitter to operate the motor setting by Super stylized CPU.
Specifications:
●Contimuous current:35Amps
●Surge current:45Amps for 15seconds
●Supporting motor types:2 poles to 10+poles in/outrunner brushless motors
●Supporting maximum RPM:2poles=>190,000rpm
●Supporting input voltage:5.5V~16.8V
●Supporting battery types: Li-ion/ Li-poly 2~4 cells, Ni-Mh 6-12 cells
●BEC output: 5~6V,current 3A
●Size:58X22X11mm
●Weight:30g
Package Includes:
●ALIGN standard 3mm socket terminal X3pcs(Max. current 50A)
●Heat shrink tube x 3 PCS(Φ4x25mm)
Stock Code #HES35P01
Note:
This product was added to our catalog on Tuesday, 17. April 2012.
Reviews
Currencies
Shopping Cart more
0 items
Shipping Cost
Add a product into your shopping cart to check the shipping cost here.
Featured more
DJI Osmo Handle Kit For Inspire 1 (no camera)
Manufacturer Info
ALIGN
Other products
Tell A Friend
Tell someone you know about this product.
Notifications more
NotificationsNotify me of updates to Align 35A Brushless ESC(Governer Mode) RCE-BL35P