Scorpion HKII-2206-3900KV (2.5mm Shaft) Brushless Motor for 250-class
[S-HK-2206-3900KV]
Model No.: S-HK-2206-3900KV
Availability: This product is currently SOLD OUT
Reviews
Order quantity:
Out of Stock
NewScorpion HKII-2206-3900KV (2.5mm Shaft) Brushless Motor
for 250-class helicopters
Scorpion HK Series 22mm motors come with 3.5mm male Bullet style connectors already attached, and include a hardware package that contains 3 matching female Bullet connectors for your speed controller, heatshrink to cover the bullet connectors and mounting screws. Since the HK series motors are primarily designed for Helicopter and Ducted Fan use, they do not include a prop adapter. This HK2206-3900KV motor is specifically designed for the newer micro helicopters, such as the T250 and GAUI-EP255*.
Scorpion HK Series Brushless Motors are built from the best materials available, and are designed to provide both quality and performance at an affordable price. Scorpion starts with high quality aluminum alloy parts that are produced on the latest CNC milling machines. These parts are then gold anodized to provide a beautiful, long-lasting finish. The stators are made with 0.2mm laminations to give maximum efficiency, and minimum Eddy current losses. The stators are epoxy coated to prevent shorts, and are wound with wire that is rated at 180 degrees C (356 F). The magnets used in Scorpion Motors are custom manufactured to be able to withstand temperatures of up to 200 degrees C (392 F).
* For GAUI EP-255, customers are required to use a 2.5mm Pinion Gear with this motor.
Specifications
Stator Diameter 22.0 mm (0.87 in)
Stator Thickness 6.0 mm (0.24 in)
No. of Stator Arms 9
Magnet Poles 6
Motor Wind 24 Turn Delta
Motor Wire 7-Strand 0.19mm
Motor Kv 3900 RPM / Volt
No-Load Current (Io) 0.83 Amps@ 6 Volt
Motor Resistance (Rm) 0.064 Ohms
Max Continuous Current 14 Amps
Max Continuous Power 150 Watts
Weight 31.6 Grams (1.11 oz)
Outside Diameter 27.9 mm (1.098 in)
Shaft Diameter 2.5 mm (0.098 in)
Body Length 22.6 mm (0.89 in)
Overall Shaft Length 32.6 mm (1.28 in)
Max Lipo Cell 3s
View Scorpion HK-2206-3900KV (2.5mm Shaft) Full Dimension
Included in the Box
1 x Scorpion HKII-2206-3900KV Motor
3 x Female Connectors
3 x Heat Shrink
4 x M3 Screws
You can also calculate the performance data with the Scorpion Calculator:
Scorpion_Calc_v3.46.zip
This product was added to our catalog on Friday, 25. November 2011.
Reviews
Currencies
Shopping Cart more
0 items
Shipping Cost
Add a product into your shopping cart to check the shipping cost here.
Featured more
Walkera RUNNER 250 (R) GPS Racing Drone with Devo7 Combo (1080P Camera)
Manufacturer Info
Other products
Tell A Friend
Tell someone you know about this product.
Notifications more
NotificationsNotify me of updates to Scorpion HKII-2206-3900KV (2.5mm Shaft) Brushless Motor for 250-class